Anketa

Věříte horoskopům a kartám?

 

To chce klid

 

 

 

 

 

 

 

Václav Klaus se vrací pozdě v noci domů.
Livie říká: Pane Bože, kdes byl?
Václav Klaus odpovída, "Livie, doma mi můžeš říkat Václave."

 

 

 

Přijde manžel - hrobník domů strašně unavený, ruce vytahaný až ke kolenům a manželka se ho ptá: Hodně práce? Ne, pochovávali jsme jednu tchýni a pozůstalí tolik tleskali, že jsme ji museli osmkrát vytáhnout.


 

 

Potkají se dva sousedi: "Člověče, manželka šla včera pro brambory do sklepa a ještě se nevrátila!" Druhý soused: „A co budeš dělat?!" "Já nevím, asi rejži."

 

 

 

INZERÁT:

Koupím vilu od některého poslance za cenu, kterou uvedl ve svém majetkovém přiznání.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Víte že...

 

Bylinky, jako hřebíček, levandule, rozmarýn a mařinka vonná odpuzují hmyz v domácnosti. Stačí je uložit do prádla, do kuchyňské linky a pod.

 

Černý bez byl oceněn už v minulosti pro léčivé účinky jak plodů, tak květů. Podle lidového podání , měl nadpřirozenou moc a sídlili pod ním bůžkové, říkávalo se, že pomáhá při 99 nemocech. V poslední době se pro své nesporné léčivé účinky začíná kulturně pěstovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Babské povídání                                         

 

Máte nezodpovězené otázky. Zkuste to s věštěním.

 

 

5 metod věštění, které zodpoví vaše otázky.

 

Zeptejte se kyvadla

 

Nejjednodušším způsobem je použití podomácku vyrobeného kyvadla. Samozřejmě je možné zakoupit i speciální kyvadlo vyrobené z drahých kamenů, ale není to nutnost. Postačí vám třeba prstýnek, který zavěsíte na jakýkoli řetízek. Jiní lidé zase věští s pomocí rybářského olůvka nebo přívěsku na krk.

 

Stačí podržet vaše kyvadlo volně v ruce nad deskou stolu, chvíli zhluboka dýchat a vyčistit si hlavu, a pak se ho zeptat, jak s vámi bude komunikovat, jak označí odpověď ano a jak ne. Může jít o točení po nebo proti směru hodinových ručiček, kývání horizontální i vertikální. Až si ujasníte, jak se která odpověď projeví, soustřeďte se v duchu na svou otázku, můžete ji vyslovit i nahlas. Kyvadlo vám dá svou odpověď.

 

Použijte knihu

 

Zajímavá technika věštění je ta za pomoci knih. Jedná se opravdu o mimořádně jednoduchou věštbu – v hlavě formulujte svou otázku, na kterou chcete zjistit odpověď, a přistupte ke knihovně. Nejlépe se zavřenýma očima sáhněte po jednom svazku a otevřete ho na náhodné stránce. První celá věta, která je na stránce vytištěná, nese odpověď na váš dotaz. Většinou ne přímo, spíše metaforicky, je nutno si ji vyložit v souvislosti s vaším problémem. Ale někdy je věštba až překvapivě přímá.

 

Hoďte si kostkami

 

Pokud vaše otázka vyžaduje odpověď ano nebo ne, můžete zkusit použít také kostky. Potřebujete libovolný počet, stačí klidně pouze jedna – jde totiž o to, zda hodíte sudé, nebo liché číslo. V přípravě na věštbu si tedy vezměte kostku či kostky do dlaní a chvíli je pevně držte. Mysl si naplňte svou otázkou, nesmíte se soustředit vůbec na nic jiného. Pak kostky rozhoďte na stůl a sečtěte padlé číslo. Pokud je liché, odpověď zní ano, pokud sudé, je odpověď záporná.

 

Podobně to funguje i s mincí – hoďte s ní a myslete při tom na otázku. Když padne strana „rubová“, která je všem mincím společná, odpověď je ano. Když padne ta s číslem, odpověď zní ne.

 

Kostky se také dají použít na odhadnutí pravděpodobnosti nebo intenzity nějakého jevu – na takové věštění vám stačí kostka jedna. Postup je stejný jako při odpovědi ano/ne, jen tentokrát sledujete, jak vysoké číslo vám padne – čím vyšší, tím vyšší je pravděpodobnost nebo intenzita zjišťovaného jevu. Můžete se tak ptát na jednoduché věci, jako je pravděpodobnost toho, zda bude další den pršet nebo jak moc si užijete večírek, ale i na složitější otázky, jako je síla něčích citů k vaší osobě.

 

Zapalte svíčku

 

K věštění je ideální i rozpálený vosk ze svíčky, který při dotazování vlijete do studené vody. Vosk okamžitě utvoří rozličné tvary a obrazce, ze kterých pak můžete vyčíst, co se na vás chystá. Tato metoda samozřejmě stojí i na vaší představivosti a všímavosti, co všechno ve vosku vyčtete. Nejlepší je používat svíčky syté barvy, tvary je pak snazší rozpoznat.

 

 

Pijete denně kávu? Pak je dobré vědět těchto 6 věcí o kofeinu!

 

 

Co mají společného káva, čaj, cola nebo čokoláda? Obsahují kofein. Asi nejrozšířenější legální drogu na světě. Ta je v malém množství zdravá, ve velkém ale může dost škodit. Co je dobré o ní vědět?

 

Více než pět šálků kávy denně může mít na váš organismus špatný vliv

 

 

Jestli existuje nějaká psychoaktivní látka, o které se dá říct, že je za jistých okolností vašemu tělu prospěšná, tak je to kofein. Jedná se o nejpopulárnější a nejčastěji užívaný stimulant na světě. Alkohol i nikotin hravě strčí do kapsy. Obsahuje ho celá řada produktů. Kromě kávy je to třeba čaj, cola, energetické nápoje, čokoláda či jakékoli výrobky s čokoládovou příchutí.

 

1. Nachází se v desítkách rostlin.

 

Kofein není zdaleka jenom v kávových zrnech. Ač ty patří samozřejmě spolu s listy čajovníku, kakaovými boby a kolovými ořechy k těm nejvýznamnějším zdrojům. Mimo to ale kofein najdete taky v guaraně, grapefruitu, luštěninách či cesmíně paraguayské, z níž se vyrábí dnes velmi populární nápoj yerba maté.

 

2. Syntetický nebo přírodní? Vyjde to nastejno.

 

Kromě přírodního existuje také kofein syntetický, který se vyrábí v chemických laboratořích. Je levnější, proto většina kofeinu v limonádách je právě vyrobena synteticky. Ovšem navzdory zažité představě, že všechno přírodní je lepší, to v tomto případě opravdu neplatí. Jedná se o totožnou látku, a přírodní kofein má tak stejné účinky jako syntetický.

 

Kofein zrychluje spalování a pomáhá při odbourávání tuků

 

3. Udrží vás vzhůru, ale může i narušit spánek

 

V malém množství kofein podporuje bdělost. „Dokáže stimulovat centrální nervový systém, tím se u člověka snižuje únava, zbystřuje se myšlení a zlepšuje se koncentrace,“ popisuje pozitivní vlastnosti kofeinu nutriční poradkyně Aneta Bašová, majitelka pražského centra Top fit.

 

Ve větším množství má ale kofein účinek, po kterém touží málokdo. Je to sice velmi individuální, ale pokud do sebe denně dostanete více než 300 mg kofeinu, což odpovídá pěti šálkům kávy, dost pravděpodobně bude docházet k narušení spánku a následné a obzvláště to platí, pokud kávu budete pít v odpoledních a večerních hodinách.

 

4. K hubnutí se káva vyloženě hodí.

 

Pokud jste se někdy blíže setkali s léky na hubnutí či se sportovními doplňky stravy, jako jsou různé spalovače tuku, víte, že velmi často obsahují kofein. Někdy je dokonce hlavní složkou těchto přípravků. „Zvyšuje totiž činnost metabolismu a pomáhá při odbourávání tuků,“ podotýká Aneta Bášová.

 

Kávu si proto klidně můžete dopřát i při hubnutí. „Jen by neměla být se smetanou a cukrem. Nejlepší je černá káva nebo káva s polotučným mlékem, optimálně bez cukru,“ doporučuje dietoložka Karolína Hlavatá z iniciativy Vím, co jím a piju.

 

Pokud nepřekročíte maximální denní dávku kofeinu, dehydratace organismu vám nehrozí

 

5. Nápoje s kofeinem se do pitného režimu počítají.

 

„Při běžné konzumaci kofeinu, tedy do 300 mg, nedochází k dehydrataci těla, jak si mnozí myslí. Potíž by mohla nastat při výraznější konzumaci energetických nápojů nebo při pití velkého množství velmi silné kávy,“ říká Karolína Hlavatá.

 

Ještě donedávna platilo, že k šálku kávy je nezbytné dát si skleničku vody. To ale dnes odborníci vyvracejí. Pokud nepřekročíte maximální denní dávku, ztráta tekutin nehrozí, a můžete tak kávu klasicky počítat do pitného režimu.

 
 

6. Víc než pět šálků denně je riziko.

 

Problém ale nastává, pokud běžně překračujete onu hranici 300 mg, u lidí s větší tolerancí 400 mg, kofeinu denně.

 

„V tomto případě se zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mohou se dostavit problémy s ledvinami, zvyšuje se riziko osteoporózy a v těhotenství může dojít ke snížení růstu plodu,“ varuje nutriční poradkyně Aneta Bášová.

 

A dále ještě dodává: „Určitě nedoporučuji kofein užívat lidem s trávicími problémy, pálením žáhy, žaludečními a dvanácterníkovými vředy. Je také důležité podotknout, že kofein snižuje účinek některých léků proti epilepsii.“

 

 

 

 

Oblíbená barva prozradí osobnost člověka

 

Je přirozené, že se každému líbí úplně něco jiného. A to platí i o barvách. Proč má ale někdo rád takovou barvu, kterou druhý opovrhuje? Ve skutečnosti mohou naše preference hodně prozradit o našem charakteru.

 Oblíbená barva může hodně vypovědět o charakteru i povahových vlastnostech člověka.

 

Červená

 

O lidech, kterým se líbí červená barva, se říká, že mají silnou osobnost. Měli by být odvážní a užívat si každou vteřinu života. Jsou vnímaví a nechybí jim zdravá dávka sebevědomí. Neustále se snaží v něčem zdokonalovat a hledají nová dobrodružství.

Ačkoliv jsou většinu času spíše tišší povahy, neznamená to, že jsou stydliví. Milují riziko a dobrodružství. Pokud máte rádi červenou, nebojíte se být sami sebou, jste velmi citově a emočně založený člověk, píše wmnlife.com.

 

Růžová

 

Tuto barvu najdete téměř v každém dámském či dívčím šatníku. Dlouhodobě ji milují především mladé dívky a romantické duše. Lidé preferující růžovou touží po romantice a ochraně. To ale v žádném případě neznamená, že jsou slaboši, pouze mají ženskou a zranitelnou duši. Jsou na sebe opatrní, mají se rádi, ale zároveň touží být milováni druhými.

 

Zelená

 

Zelená barva je spojována s jarem a jaro zase s tím, že vše kvete a probouzí se k životu. Zelená barva asociuje také růst a rovnováhu. Ti, kteří mají rádi zelenou, jsou plašší, naivní, ale zároveň klidní a uvolnění. Jsou konzervativní a nemají rádi změnu a vyhýbají se riskování. Jsou trpěliví a upřímní, zranitelnými je činí to, že jsou příliš důvěřiví k druhým. Charakterizuje je zdvořilost a citlivost.

 

Žlutá

 

Žlutá je barva štěstí, radosti a svobody. Rozzařuje svět. Je oblíbenou barvou intelektuálů a individuálních jedinců obdivujících logiku a technické vymoženosti. Ti mají také sklon k nezodpovědnosti, ovšem mají spoustu životních cílů, kterých mají tendenci se vzdát dříve, než jich dosáhnou.

Očekávají příliš mnoho od druhých i sami od sebe, což může občas skončit fiaskem. Jsou ale velmi kreativní a umělecky založení. Vědí, jak si užít příjemný, veselý a krásný život.

 

Černá

 

Rezervovanost charakterizuje ty osoby, které mají v šatníku nejvíce černých kousků. Do svých soukromých a osobních záležitostí si nenechají od nikoho strkat nos a spíše si je nechávají pro sebe. Těžko navazují s druhými důvěrný vztah a získat si u nich důvěru vyžaduje určitý čas.

Na rozdíl od extrovertů se pozornosti spíše straní, dávají přednost samotě. Říká se, že lidé, kteří mají nejraději černou, balancují na hraně emocionální nejistoty. I přes všechny tyto vlastnosti ale tito jedinci svůj volný čas tráví nejraději s těmi, které doopravdy a srdečně milují.

 

Modrá

 

Modrou preferují starostliví, citliví a přemýšliví lidé. Umí ovládat své city a emoce. Můžete se na ně spolehnout. Pokud se totiž budete nacházet v tíživé životní situaci, pokud to bude v jejich silách, rádi poskytnou pomocnou ruku.

Jsou dobrými posluchači, pracovití, loajální a důvěryhodní. Zůstávají věrni druhým i sami sobě. Díky všem těmto kladným vlastnostem v životě také dosahují vytyčených cílů a dobrých pracovních výsledků.

 

 

 

 

 

NÁZVY VÝROČÍ SVATBY

 

 

1. rok bavlněná, 2. rok papírová, 3. rok kožená, 4. rok květinová, 5. rok dřevěná, 6. rok železná, 7. rok vlněná, 8. rok bronzová, 9. rok měděná nebo hliněná, 10. rok cínová, 11. rok ocelová, 12. rok hedvábná, 13. rok krajková, 14. rok slonovinová, 15. rok křišťálová, 20. rok porcelánová, 25. rok stříbrná, 30. rok perlová, 35. rok korálová, 40. rok rubínová, 45. rok safírová, 50. rok zlatá, 55. rok smaragdová, 60. rok diamantová, 65. rok kamenná, 70. rok platinová.

 

 

 

 

BYLINKY PODLE ZVĚROKRUHU

 

Staré přísloví říká, že není na světě bylina, která by na něco nebyla. Astrologie zase každému znamení připisuje účinné bylinky. Z nich můžete vařit čaje či je přidávat do jídla.

Jaké bylinky jsou pro jednotlivá znamení ty pravé?

 

Beranovi svědčí chmel

Většina zdravotních problémů Berana vyplývá z jeho bláznivého tempa, které nedovolí, aby pořádně vyležel své choroby. Když k tomu připočtete bolesti hlavy, je úkol byliny jasný: Berana je potřeba zklidnit. Zaručeně mu pomůžou chmelové šišky. Může si je zašít do polštářku, který si dá pod hlavu, nebo je zalít vroucí vodou a pít jako čaj. Pokud Beran nastydne, zabere odvar z černého bezu nebo česnek v jakékoli podobě.

 

Co Býkovi? Podběl!?

Jeho zdraví bývá obvykle záviděníhodné. Ovšem dobrému jídlu a pití Býk nikdy neodolá, a tak mívá trávicí problémy. Pomůže mu odvar z artyčoku.

Moc nechutná, ale pomáhá! Na choroby krku, které dovedou Býka potrápit, se osvědčil podběl.

Uvařte z něj čaj, přidat můžete jitrocel.

Ideální bylinkou pro Býka je taky petržel.

Působí jako mírná rostlinná dezinfekce, navíc předchází zadržování vody v organismu, které je

u Býků hodně časté.

 

Blížencům voní konvalinka

Pozornost by měl každý Blíženec věnovat nervům. Staré recepty radily na rozčilování, které je jeho věrným průvodcem, popíjení odvaru z květů konvalinek v bílém víně – ovšem konvalinka je problémová, a proto bude lepší kozlík lékařský.

Při onemocnění dýchacích cest jsou ideální sádlové obklady na prsa. Lněné semeno, jehož odvar se používá při trávicích potížích, může Blíženec pít i při kašli. Aby čaj chutnal, musí si ho přisladit a přidat plátek citronu.

 

 

Rakovi pomáhá zázvor

Veškeré jeho psychické propady se odrážejí na stavu jeho žaludku. Rak navíc mívá pomalejší látkovou výměnu, takže většinou tahá pár kilo navíc.

Ve starším věku mívá problémy s tlakem a Račice trpí hormonální nerovnováhou. Aby se jeho metabolismus pohnul, spolehlivě zabírá zázvor. Může si ho přidat špetku do čaje, sušený zázvor se dá také zalít horkou vodou, osladit medem a popíjet. Pro zrychlení látkové výměny je vhodný mátový čaj. Gynekologické problémy zvládne odvar z měsíčku lékařského nebo kontryhele.

 

Pro Lva? Jedině arnika!

I ctižádostivý Lev by měl pochopit, že je lepší, když si občas odfrkne. Udělá to dobře srdci a předejde i potížím se žlučníkem a játry, což jsou orgány, které reagují citlivě na stres.

Při problémech s tlakem, které mívá Lev dost často, pomáhá arnika. V jídle mu udělají dobře byliny hořké chuti: koriandr, petržel, bazalka a kardamom. Vhodnou bylinkou na problémy s játry a žlučníkem je výluh z artyčoku a šťáva z řepy.

 

Panny fandí majoránce

Jejich koníčkem je péče o vlastní zdraví.

Panny většinou trpí trávicími problémy, proto by každá měla jíst co nejvíce endivie, což je druh zeleného salátu. Do jídla, pokud to jen trochu jde, by měla přidávat kopr, kmín a zázvor, což usnadňuje trávení. Dobře jí udělají i odvary z anýzu, slézu a eukalyptu. Zrozenci tohoto znamení se neustále stresují, a proto nutně potřebují bylinu, která podpoří funkci jater. Zvlášť účinná je majoránka – jako koření i jako čaj.

 

 

Váhy rozzáří kopřiva

Váha se nerada rozhoduje, špatně snáší změny

a stres. To se odráží na činnosti ledvin.

Když je Váha celá rozklepaná a má pocit, že se jí nic nedaří, zabere odvar nebo výluh z meduňky.

Skvěle funguje jarní detoxikační kúra z kopřiv.

Když ještě doplní pití kopřivového čaje oplachováním vlasů odvarem, bude plná energie i náležitě krásná! Při problémech s ledvinami pomáhá urologický čaj, ale především petržel, která působí močopudně. Úspěšné jsou i čaje z lopuchu většího a mochny (tu dávkujte velice opatrně!).

 

Štírovi dopřejte česnek

Mívá problémy se střevy, močovým měchýřem

a pohlavními orgány. Vzhledem k napětí, v němž žije, se nevyhne vyššímu krevnímu tlaku. Na regulaci tlaku se osvědčil zejména česnek, který zároveň posiluje krevní oběh.

Trávicí potíže se dají zvládnout s pomocí chilli papriček, ale jen v přiměřeném množství.

Na štíří zdravotní problémy zabírá i pelyněk, křen

a ostružinové listí – v jeho užívání by však měl být rozumný, protože jakékoli přehánění je kontraproduktivní.

 

Na Střelce zabírá pampeliška

I když se mu nechce, měl by věnovat pozornost životosprávě. Střelec totiž lehce přibírá.

Navíc jí přesně to, co by neměl, takže jeho játra trpí. Když si naříká na trávicí problémy, jsou většinou způsobeny přejídáním. Na to zabírá pampeliška!

Popíjí se po doušcích jako čaj, na jaře ji můžete přidat pokrájenou do salátů.

Dobře mu udělá i odvar z macešky. Jde o bylinkový zázrak, který zrychlí metabolismus a zbaví pocitu přeplněného žaludku. Střelci by měli často popíjet odvary z řepíku lékařského nebo čekanky obecné – obě byliny posilují játra.

 

 

Kozorohovi přesličku

Kozoroh většinou nemívá se zdravím potíže.

Když ale nějaký problém má, měl by ho řešit hned

a bez otálení. K lékaři ho spolehlivě dostane revmatismus a pleť, která trpí rozšířenými žilkami. Vlasům a kůži dělá dobře odvar z přesličky.

Při problémech s revmatismem se doporučují koupele v odvaru z březového listí, které pomáhá i na potíže s pletí. Má-li Kozoroh problémy s klouby, udělá nejlépe, když část masa v jídelníčku nahradí produkty z celozrnné mouky.

 

Vodnář ctí černý bez

Potíže mívá nejčastěji s křečovými žilami a křečemi

v lýtkách. Potrápit ho mohou také potravinové alergie. Na přetížené nervy nejlépe zabírá odvar

z třezalky tečkované. Při déletrvajících potížích by se však měl Vodnář vypravit k lékaři.

Na křečové žíly a křeče v lýtkách zabírají preparáty

s výtažkem ze jmelí. Proti křečím fungují i minerálky bohaté na hořčík. Výborným léčivem je odvar z černého bezu, který urychluje látkovou výměnu. Vodnář ho může pít buď neslazený, nebo se lžičkou medu.

 

K Rybám patří hloh

Spousta zdravotních problémů (pomalá látková výměna, potíže s játry a slinivkou) pramení ze stresu, který by se Ryba měla naučit co nejúčinněji zvládat. Pro urychlení látkové výměny si může jídla ochucovat zázvorem, pepřem, kmínem a koriandrem, nebo si z nich udělat odvar a malými doušky jej popíjet. Trávení vylepší i teplý odvar ze semen kopru.

Na uklidnění ve chvílích, kdy má Ryba pocit, že jí starosti přerůstají přes hlavu, se osvědčil hloh, který ji psychicky srovná a pomůže vidět svět v jasnějších barvách.

 

 

 

 

Zázračné účinky bylinek a koření. Víte, co umí anýz, šafrán nebo máta?

 

 

Časté záněty, různé bolesti, nachlazení, aneb Když vám něco je, saháte po tabletkách? Zkuste to tentokrát jinak! Tyhle bylinky a koření vám pomůžou, a bez zbytečné chemie!

 

Kurkuma snižuje riziko cukrovky

 

Rozložte si jednu čajovou lžičku mleté kurkumy do každodenního jídelníčku a snížíte riziko diabetu až o polovinu! Za vším stojí kurkumin, silný antioxidant, který podporuje slinivku břišní k produkci dostatku inzulinu.

 

V čem chutná? Kurkuma se hodí do masových, zeleninových nebo rýžových pokrmů.

 

Zázvor pomáhá od bolesti

 

Zázvor obsahuje rostlinné látky, které podněcují tvorbu endorfinů, a tak budete odolnější vůči bolestem například hlavy či svalů. Pomáhá i při chřipce a nachlazení, zlepšuje krevní oběh a uvolňuje napjaté svaly. Jezte jednu lžičku čerstvě strouhaného zázvoru (nebo tři plátky kandovaného zázvoru) denně.

 

V čem chutná? Čerstvým zázvorem si ochuťte čaj, studenou vodu a omáčky k masu. Sušený použijte do jídel orientální kuchyně.

 

Rozmarýn uleví při nachlazení

 

Cítíte-li se pod psa, přidejte 1/4 čajové lžičky rozmarýnu do jídla, rychleji se zotavíte. „Rozmarýn je antioxidant, tlumí zánět vedlejších nosních dutin, zlepšuje odvodnění a posiluje tělo proti nachlazení,“ říká bylinkářka Květa Horáčková.

 

V čem chutná? Rozmarýn přidejte do omelet, k pečeným bramborám a drůbeži. Lze i denně pít jeden šálek čaje, dokud příznaky neustoupí: vařte dvě polévkové lžíce sušeného rozmarýnu v jednom šálku vody po dobu pěti minut a pak přefiltrujte.

 

Šafrán bojuje s depresemi

 

Jezte denně špetičku šafránu, mírní deprese šetrněji než předepsaná antidepresiva. „Na rozdíl od klasických antidepresiv má šafrán výrazně méně nežádoucích účinků, a představuje tak velmi nadějnou a šetrnou alternativu pro řešení depresivních stavů," říká neurolog Zdeněk Holoubek. Kreditem šafránu je barvivo – antioxidant, který stimuluje mozek k vyšší produkci serotoninu, hormonu dobré nálady.

 

V čem chutná? Šafrán má nasládlou, lehce zemitou chuť a je úžasný v kombinaci s mořskými plody, rýží, hovězím nebo rajčaty. Ale pozor, 1 g šafránu stojí 150 korun!

 

Máta klidní zažívací potíže

 

Máta brání nadýmání, čistí střeva, uvolňuje žaludeční křeče, tlumí nevolnost. Mentol snižuje napětí hladkého svalstva. Lidé s refluxem jícnu užívejte opatrně.

 

V čem chutná? Pijte dva šálky mátového čaje denně nebo přidejte jednu polévkovou lžíci čerstvé máty do ovocných salátů, rýže, kuřecích a jehněčích marinád, ale i jen do čisté vody.

 

Anýz zmírňuje plynatost

 

Semena anýzu obsahují 75 procent anetholu, který snižuje tvorbu plynů, a ty nahromaděné pomáhá uvolňovat. Internista Pavel Kocián tvrdí, že uvolňovat plyny 14 až 20 krát denně je naprosto normální. Jestli nechcete být „normální", žvýkejte 1/4 až 1/2 lžičky anýzu po obědě a po večeři. Plynatost budete mít pod kontrolou.

 

V čem chutná? Anýz skvěle ochutí sladké koláče, pikantní slaná jídla, nakládané okurky...

 

Paprika tlumí zánět

 

1/2 čajové lžičky mleté papriky denně zmírní záněty v těle. Paprika je bohatá na saponiny, které se vážou na zánětlivé molekuly v zažívacím traktu a blokují jejich vstřebávání. Proč byste měli zánět rychle potlačit? Chronický zánět zhoršuje desítky různých zdravotních problémů, včetně kožní vyrážky, artritidy, diabetu, a dokonce i Alzheimerovy choroby.

 

V čem chutná? Paprikové koření můžete přidat na jakákoli masa, fazole, rýži, těstoviny nebo pečenou zeleninu.