Co možná nevíte

 

Lexikon látek

 

 

Bavlněné látky: velmi měkká, na dotek příjemná tkanina. Hygienická, protialergická, prodyšná a savá. Nezpracovaná bavlna se velmi mačká.

 

Batist - měkká, velmi jemná tkanina plátnové vazby

 

Kord - vroubkovaná tkanina keprové vazby

 

Krep - tkanina s nepravidelným zrnitým nebo mechovým povrchem a s ostrým zákrutem příze

 

Kreton - tkanina v plátnové vazbě, pestře potištěná

 

Denim - silná látka keprové vazby barvená indigem

 

Froté - měkká látka se smyčkami se zvýšenou savostí

 

Gabardén - jednobarevná látka z česané příze s jemnými šikmými proužky

 

Krinolín - tuhá, pružná tkanina z bavlněné příze s útkem z koňských žíní

 

Kartoun - hrubší tkanina v plátnové vazbě, používaná na prapory a pracovní oděvy

 

Organtýn - řídká tkanina plátnové vazby z volněji kroucené bavlněné příze s tuhou apreturou

 

Popelín - hladká, měkká a hustá tkanina plátnové vazby

 

Samet - tkanina s nízkým hebkým a matně lesklým vlasem

 

Vlněné látky: tkanina udržuje teplo, váže vlhko a dobře drží tvar. Dobře se barví, ale někdy se špatně pere - sráží se a filcovatí.

 

Flanel - teplá, měkká tkanina s oboustranným vlasem

 

Žerzej - měkká, pružná pletenina

 

Tvíd - silnější, měkká tkanina z hrubé česané příze, která tvoří uzlíky

 

Žoržet - lehká tkanina s plátnovou vazbou krepového vzhledu

 

Mušelín - jemná měkká tkanina v plátnové vazbě

 

Hedvábné látky: lehká, jemná tkanina, která se krásně leskne. Pohlcuje tělesnou vlhkost. Mačká se a je náchylná ke skvrnám od potu.

 

Krepdešín - velmi jemná, mírně lesklá splývavá tkanina

 

Satén - lesklá tkanina s atlasovou vazbou

 

Taft - tuhá, hustá, lesklá tkanina s příčným rypsovým žebrováním

 

Šantung - tkanina v plátnové vazbě s útkovou a osnovní přízí odlišných barev s měnivým leskem

 

Seprané hedvábí - předeprané, na dotek sametové

 

Lněné látky: pevné tkaniny s hedvábným leskem, který dobře uchovávají tvar, ale mačkají se. Tuhá látka, příjemná na kůži.

 

 

 

Je období pěstování letních kytiček na oknech a balkónech

 

 

Vyrobte si domácí postřik proti mšicím

 

Vypadají vaše květiny, jako by se jim přestalo dařit? Mají obalené listy černým lepem, nerostou, přestaly kvést a jsou povadlé? Zkuste se podívat na spodní strany listů, možná tam najdete příčinu.

 

Mšice nás dokážou pěkně potrápit. Chcete vědět, co na ně platí? Máme pro vás několik tipů!

 

Můžete si skočit do nejbližšího zahradnictví pro postřiky na mšice, ať už chemické, nebo na přírodní bázi. Anebo můžete vyzkoušet některou z babských rad pro zdraví vaší zahrádky. Účinný postřik si totiž můžete vyrobit i doma z dostupných prostředků.

 

Mýdlový (jarový) postřik: Hodí se na okrasné květiny, na bylinky, které máte v plánu konzumovat, vyzkoušejte raději jiný z postřiků. Výroba je jednoduchá. Lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody, přelijte do nádoby a naneste na rostliny, i spodní strany listů. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti, pěstujete-li rostliny venku. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce. Sluneční paprsky by mohly listy spálit.

 

Postřik z vajglů: Nikotin má na mšice i jiné škůdce toxické účinky. Pokud je vaše domácnost aspoň zčásti kuřácká, nevyhazujte cigaretové nedopalky do koše. Mohou ještě posloužit. Vyrobte si jednoduchý postřik tak, že ve vodě vyvaříte vajgly. Postřik pak pomocí rozprašovače nanášejte na rostliny i spodní strany listů, dokud se mšic nezbavíte.

 

Tabákový postřik: Máme tu alternativu i pro nekuřáky. Navíc je o něco účinnější než vyvařené nedopalky. Potřebujete 15 g sušených drcených tabákových listů. Ty namočíte na půl hodiny do 2,5 litru teplé vody. Vodu potom scedíte, přidáte lžičku mýdla nebo jaru a aplikujete pomocí rozprašovače.

 

Pelyňkový postřik: Pelyněk mšice odpuzuje, a tak tento ochranný postřik udrží škůdce v bezpečné vzdálenosti. Přelijte 80 g čerstvých nasekaných listů pelyňku 1,25 litru vroucí vody. Nechte louhovat, dokud voda nevychladne. Odvar přes síto přelijte do rozprašovače. Pelyněk je vhodný i na bylinky, které se chystáte využít v kuchyni. Pokud se chystáte sprej použít na okrasně rostliny, můžete přimíchat i osvědčené mýdlo.

 

Rajčatový postřik: Listy rajčat obsahují alkaloidy, které účinně hubí hmyz, mšice nevyjímaje. Účinný postřik vyrobíte z 80 g nasekaných listů. Ty namočte na noc ve vodě. Ráno sceďte. Opět je možné přidat trochu mýdla.

 

 

 

 

Připálená žehlička

 

Když se vám podaří připálit žehličku, i když díky moderním nepřilnavým povrchům je to stále výjimečnější stav, je zásadní rychlost, s jakou ji očistíte. A co si vzít na pomoc?

Zubní pastu: Na malý froté ručník naneste zubní pastu a krouživými pohyby přejíždějte přes vychladlou plochu žehličky. Zubní pasta je velmi jemný peeling, který si s připálenými místy poradí.

Ocet: Navlhčete jím savý hadřík. Aby se ocet nevsakoval do žehlicího prkna, podložte nasáklý hadřík suchým ručníkem. Hadříkem s octem přejíždějte znečištěnou plochou žehličky zahřátou na střední teplotu. Když to nepomůže, udělejte žehličce octový zábal, který nechejte působit třeba přes noc – to již bez nahřívání.

 

Jak čistit pračku

 

„Po každém praní nechejte pračku otevřenou, aby vyschla. Vlhkým hadříkem vytřete těsnění, včetně záhybů,“ radí Daniel Dobeš, produktový manažer Euronics. Pokud to neuděláte, začnou zbytky v pračce zahnívat a páchnout – i proto pravidelně myjte zásobník na prášek a čistěte filtr pevných částí, ve kterém se zachycují vlákna, vlasy a třeba i maličkosti vypadlé z kapes.

„Jednou za měsíc pusťte pračku naprázdno na program s teplotou 90 °C. Můžete přidat speciální prostředek na čištění praček nebo do ní dejte směs octa a jedlé sody,“ dodává Daniel Dobeš. Nečištěná pračka může hůř napouštět a ve výsledku i hůř prát.

 

Čištění trouby

 

Při čištění trouby se nejvíc nadřete s mastnotou na skle dvířek, ale i s napáleným dnem nebo stěnami celé trouby. Jak si to ulehčit?

Vodou: Dejte do vyhřáté trouby mísu s vodou a nechejte vodu vypařovat – stačí asi dvacet minut. Mastnota se odmočí a pustí bez drhnutí.

Solí: Posypte dno vyhřáté trouby vrstvičkou soli a nechejte ji tam, dokud nezhnědne, pak vypněte. Když trouba vystydne, sůl vymetete a zbytek lehce setřete. Sůl pohltí mastnotu.

Jedlou sodou: Naneste na studené sklo dveří trouby kašičku z vody a sody. Po čtvrthodinovém působení setřete.

 

Komáři

 

Pomalu se blíží zima a komáři nám začínají nakukovat do bytu. Co je odradí?

25 hřebíčků přelít vařící vodou a postavit na okenní parapet, nebo na skříň.

 

Co všechno dokáže alobal

 

 

Vyčistí gril

 

Mastné a připečené zbytky na roštu grilu stačí vydrhnout kusem zmačkaného alobalu – budou pryč, aniž byste se nadřeli nebo museli používat chemii.

 

Na odolné nečistoty na nádobí

 

Vypadá po posledním pečení vaše forma podobně? Nebojte se, i s takovou si alobal poradí – použijte ho jen s vodou a přejíždějte jím po nádobě stejně, jako kdyby to byla houbička. Alobal zvládne i připečené kastroly.

 

Pomůže při sušení prádla

 

Vytáhnete vždy ze sušičky pár věcí, které pak elektrizují a lepí se vám na tělo? Už se to nestane, pokud k prádlu do sušičky hodíte kouli z alobalu.

 

Udrží banány déle čerstvé

 

Až příště koupíte trs banánů, zabalte jejich stopky do alobalu. Díky tomu vydrží déle čerstvé.

 

Odstraní rez

 

Občas se stane, že příbory v myčce ztratí lesk, nebo dokonce začnou rezavět. Pak je vyleštěte kouskem alobalu, budou jako nové. Alobal pomůže odstranit rez i z dalších materiálů.

 

Kam s olejem

 

Kam s olejem, na kterém jste právě dosmažili hromadu řízků? Zvlášť, když byste rádi omyli pánev? Udělejte si mističku z alobalu, klidně i použitého, a nechejte olej vystydnout v ní, pak se s ním bude lépe manipulovat.

 

Žádné připečené kraje

 

Stává se vám, že jsou okraje koláče o hodně tmavší než zbytek? Zabráníte tomu vrstvou alobalu, kterou dáte kolem formy, a která bude okraje ochraňovat.

 

Nabrousí nůžky

 

Pokud potřebujete rychle nabrousit nůžky, stříhejte jimi alobal, právě tak je nabrousíte a nemusíte se zdržovat ostřením. Samozřejmě, že to je první pomoc, po které by mělo následovat pořádné nabroušení.

 

Zaskočí za trychtýř

 

Potřebujete nalít vroucí vodu do láhve a nemáte po ruce trychtýř? Stačí kousek alobalu, který stočíte do kornoutu, a je to. Výhodou je, že snese i velmi vysokou teplotu.

 

 

Aviváž do skříně


Nalijte do úzké lahvičky aviváž a postavte jí otevřenou do rohu v šatní skříni. Dobře jí ale zajistěte (třeba izolepou), aby se nevylila. Krásně osvěží celou skříň a prádlo bude krásně vonět.

 

 

Vrzající panty


Čas od času se všechny panty na dveřích i skříních mají promazávat. Když právě nemáte po ruce příslušné mazivo ani vazelínu ve spreji, použijte obyčejný lak na vlasy. Závěsné panty lehce nastříkejte, stačí velmi slabě. A je po problému.

 

Chrom vyčistí alobal


Chromované části nábytku v domácnosti, jako třeba koupelnové stojany, nohy židlí, stolů atd. můžete vyčistit pomocí alobalu. Z role si vždy utrhněte kousek a otírejte chrom tou matnější stranou alobalu. Velmi rychle získá chrom zpět svůj původní lesk.

 

Bílé ponožky


Máte-li doma lékaře, zdravotní sestru nebo tenistu, znáte tu spotřebu bílých ponožek, které se snadno zaperou a barva už není bílá. Stačí, když v drogerii koupíte borax ( tetraboritan sodný) a nasypete několik lžic do teplé vody. Tam ponožky odmočte a vyperte běžným způsobem.

 

Vosk na nábytku


Když vám ukápne vosk na nábytek, neseškrabujte ho nožem, mohli byste nábytek poškodit. Zahřejte skvrnu fénem a pak setřete hadříkem. Potom navlhčete jiný hadr octem a místo, kde byl vosk, přetřete. Nábytek bude úplně v pořádku.

 

Vyčistěte semiš


Na zašlé a špinavé boty nemusíte kupovat speciální přípravek, stačí je nastříkat pěnou na čištění koberců. Po zaschnutí pěnu vykartáčujte a semiš bude jako nový.

 

Lesklé zrcadlo


Abyste s jeho leštěním měli méně práce, namočte hadr do silného černého čaje (neslazeného), vyždímejte ho a zrcadlo přeleštěte. Nejenže zmizí všechny nečistoty, ale zrcadlo se bude blýskat jako nové.

 

Na posílení imunity

 

Kdykoliv cítíte, že na vás »něco leze«, přiložte láhev s horkou vodou k vašemu hrudníku. Přesně pod hrudní kostí se nachází brzlík, který vytváří T-lymfocyty, buňky, jež jsou základem obranných funkcí organismu. Teplem jejich činnost posílíte.

 

Chodí k vám do spíže na návštěvu mravenci?

 

Rozlučte se s nimi ekologicky. Nasypte jim do cesty kmín nebo jedlou sodu. Nelíbí se jim ani prášek do pečiva – otočí se a půjdou raději jinam.

 

Čistá trouba

 

Při čištění trouby se nejvíc nadřete s mastnotou na skle dvířek, ale i s napáleným dnem nebo stěnami celé trouby. Jak si to ulehčit?

Vodou: Dejte do vyhřáté trouby mísu s vodou a nechejte vodu vypařovat – stačí asi dvacet minut. Mastnota se odmočí a pustí bez drhnutí.

 

Připálený hrnec

 

Cola: Nalejte do hrnce tolik coly, aby překryla připálená místa. Pomalu ji přiveďte k varu a nechejte vychladnout. Pak tekutinu vylejte a připáleniny lehce otřete.

Prášek do pečiva: Smíchejte ho s vodou a postupujte stejně, jako u coly. Stejně lze použít i jedlou sodu.

Ocet: Spolu s vodou (na litr vody asi tři lžíce octa) ho nalejte do hrnce a nechejte odmočit přes noc.

 

Zašlé mřížky plynového sporáku zvládnete hravě vyčistit i bez drhnutí

 

Prášek na prádlo: Asi dvě lžíce rozmíchejte v litru vlažné vody a tímto roztokem naplňte rozprašovač. Mřížky plynového sporáku dejte jednotlivě do igelitových sáčků a důkladně je postříkejte roztokem. Sáčky uzavřete a nechejte působit přes noc. Druhý den je snadno omyjete vodou.

 

Vodní kámen

 

Ocet a sůl: Roztok asi půl kilogramu soli v litru vody dokonale vyčistí i silný nános vodního kamene v záchodové míse. Nalejte ho do ní a nechejte přes noc působit, druhý den se omyje pouhým spláchnutím.

Ocet: Nastříkejte ho do igelitového sáčku, do kterého jste před tím vložili sprchovou hlavici. Sáček pak uzavřete a nechejte několik hodin působit. Prvním spuštěním sprchy se z ní vodní kámen vyplaví.

 

Využití laků na nehty

 

 

Našla jsem tento článek a mohu říci, je tam opravdu všechno. Něco už jsem vyzkoušela.

Pokud chcete uchovat laky dlouho tekuté a použitelné, skladujte je v ledničce.

 

Fosforeskující lak na nehty můžete využít k označení všeho, co se potmě špatně hledá. Stěžejní tlačítka na ovladači, klíče nebo klíčová dírka.

 

Označte si nastavení správné teploty ve sprše pomocí značky z laku na nehty. Lak nesmyjete a baterii prostě nastavíte rovnou na oblíbenou teplotu.

Můžete použít různé barvy pro různé členy domácnosti!

 

Značky na vnitřní straně kbelíku nebo zvýraznění některé ze značek na odměrkách můžete také udělat pomocí laků na nehty.

 

Místo celého podpisu si můžete na oblíbené sportovní náčiní udělat značku lakem na nehty. Na rukavice, golfové míčky…

 

Ne každý důvěřuje samolepicím obálkám na dopisy. Pokud chcete poslat důvěrné psaní, naneste na spodní stranu místa spoje trošku laku na nehty. A garantujeme, že ho nepovolaná osoba neotevře ani nad párou!

 

Pomocí bezbarvého laku na nehty přetřete důležité nápisy (např. na krabičkách od léků). Nepřijdete tak o důležité informace, lak na nehty je bez problému zachová.

 

Pryč kolečkům od rzi! Pokud ve vaší koupelně některé přípravky v kovových obalech korodují a dělají na nábytku nepěkná kolečka od rzi, naneste na jejich dna vrstvu laku na nehty.

 

Solí vaše slánka moc? Zakápněte některé dírky bezbarvým lakem na nehty! Ideální trik pro ty, kteří si musí hlídat svůj denní příjem soli.

 

Ochrana bižuterie před zčernáním? S bezbarvým lakem na nehty není problém! Naneste na rubovou vrstvu prstýnků, náramků nebo řetízků lak na nehty.

 

Škrábancům na kožených botách můžete také předcházet bezbarvým lakem na nehty. Potřete u nových bot místa největšího náporu bezbarvým lakem na nehty a ještě mokrý ho trošku přetřete, ať se tolik neleskne. Takhle zabráníte především odřeným patám u řidičů a okopaným špičkám neposedných dětí.

 

Aby zůstala přezka na vašem pásku lesklá, není nic jednoduššího než ji přetřít vrstvou bezbarvého laku.

 

Pokud máte roztřepené konce tkaniček u bot, opravte je bezbarvým (ale klidně i barevným) lakem na nehty. Namočte konce do laku a nechte je nejlépe přes noc zaschnout.

 

Někteří lidé používají laky na nehty také na bradavice! Pokud bradavici přelakujete, do týdne zmizí nebo se alespoň podstatně zmenší.

 

Otravuje vás ztrácet knoflíky? Zabraňte tomu tak, že u nové košile nebo halenky lehounce zakápnete nit na knoflíku bezbarvým lakem! Ten zabrání párání a vy si ušetříte spoustu šití.

 

Když nit, která vám nejde navléknout, přetřete tenoučkou vrstvou laku a poválíte mezi prsty, lak zaschne, nit bude pevná a provléknete ji ouškem jehly jako nic.

 

Pokud se vám třepí okraje a lemy například na sukni nebo povlečení, přetřete je lakem na nehty. Zabráníte tak dalšímu párání a oslabování míst třeba v důsledku praní.

 

Stejně tak zabráníte lakem třepení ozdobných stužek na dárkových baleních. A ještě lépe – můžete trošku laku využít také k tomu, aby stuha držela na místě a neposouvala se.

 

Ochrana perleťových knoflíků je také vhodná pomocí laku na nehty. Přetřete je (ale nenechávejte zaschnout lak v dírkách) a knoflíčky vydrží mnohem více, nebudou se lámat ani odštípávat.

 

Prasklo vám na autě čelní sklo? Pokud je prasklina teprve v zárodku, zakápněte ji pořádně na nějakém chladném místě (nebo alespoň ve stínu) z obou stran bezbarvým lakem na nehty. Pak nechejte na slunci zaschnout. Oprava je to samozřejmě dočasná, ale zabráníte tak dalšímu šíření praskliny a poskytne vám čas pro výběr autoservisu.

 

U auta ještě chvíli zůstaneme. Jestli máte na karoserii auta poškozený lak, přetřete je bezbarvým lakem na nehty a zabráníte tak šíření a korozi.

 

Malé odštípnuté části na podlahách nebo ve skle můžete taky bez obav vyplnit bezbarvým lakem na nehty. Pokud se povrch nemá lesknout, přejeďte ho jemným smirkovým papírem. Silná vrstva laku na nehty zase změkčí a otupí například uštípnuté rohy konferenčních stolků nebo zrcadel.

 

Pokud vám z oblíbeného náramku, prstýnku nebo náhrdelníku vypadl kamínek, nezoufejte. Za pomoci laku na nehty ho bez potíží přilepíte zpátky. Díky čirosti laku taková oprava vůbec není vidět a nikde vám šperk nezhyzdí lepidlo.

 

Lakem na nehty můžete také vyplnit škrábance v bubnu pračky. Aby případné ostré hrany nerozdíraly oblečení, naneste lak, nechte zaschnout a je hotovo.